Nasi uczniowie zdali egzamin na kartę rowerową
Uczniowie klas IV i V w tym roku szkolnym przygotowywali się do zdania egzaminu na kartę rowerową. Po zajęciach teoretyczno-praktycznych przystąpili najpierw do egzaminu teoretycznego ze znajomości zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Następnie czekał ich egzamin praktyczny. To czego nauczyli się w szkole sprawdzili w miasteczku rowerowym. Uważnie i prawidłowo wykonali wszystkie manewry na egzaminie praktycznym. Brawo dla was. Gratulujemy! Karty już niedługo trafią do naszych uczniów.
O CZYM POWINIEN PAMIĘTAĆ KAŻDY ROWERZYSTA!
Kierującemu rowerem zabrania się: Jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy, jazdy bez trzymania nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów. Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem. Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów lub rowerów i pieszych. Rowerzysta jadący drogą przeznaczoną dla rowerzystów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów. Kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Przewozić pasażera na specjalnym siodełku oraz kierować rowerem wieloosobowym może tylko osoba, która ukończyła 17 lat. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeśli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10 oraz pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Nie wjeżdżamy rowerem na przejścia dla pieszych, ale zachowujemy się na nich jak piesi, zawsze przeprowadzając rower przez jezdnię. Jeżeli rowerzysta musi zawrócić, najlepiej zatrzymać się na poboczu lub w jakiejś zatoce, aby spokojnie ocenić sytuację i wykonać manewr w najbardziej bezpiecznym momencie.