NSP zmienia się dla uczniów by od września ruszyć z pełną mocą

Przez całe wakacje nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie nie tylko odpoczywali, ale również poświęcali swój czas szkole, która przeszła prawdziwą metamorfozę. Nowe pomieszczenia, nowe klasy i nowy wystrój to zasługa wielu osób, które już powoli kończą swoją pracę.

Oczywiście nie sposób nie pamiętać o tym, że od września przyjdzie wszystkim uczyć się w warunkach szczególnego bezpieczeństwa bowiem zagrożenie COVID-19 wciąż występuje. Nasza szkoła oczywiście ruszy przygotowana na tę okoliczność.

O czym należy pamiętać przede wszystkim?

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  3. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  4. Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się dostępny dla wchodzących środek dezynfekujący wraz z informacją o obowiązku dezynfekcji rąk (dotyczy każdej osoby wchodzącej na teren szkoły)
  5. Opiekun odprowadzający dziecko lub inna osoba trzecia może wchodzić do oznakowanej przestrzeni wspólnej szkoły z zachowaniem następujących zasad:
    A) jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi
    B) dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem min.1,5m
    C) dystans od pracowników szkoły min.1,5m
    D) zastosowanie osłony nosa i ust, dezynfekcja rąk
    E) uczeń nie przynosi ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (nie dotyczy uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych – w tym przypadku opiekun dba o regularne czyszczenie/dezynfekcję zabawki)
  6. Na terenie szkoły:
    A) staramy się zachować dystans społeczny i ograniczamy gromadzenie się
    B) unikamy wymieniania się przyborami i podręcznikami
    C) ograniczamy gry i zabawy kontaktowe
    D) przestrzegamy ogólnych zasad higieny: często myjemy ręce, unikamy dotykania oczu, nosa i ust, dezynfekujemy ręce (środek dezynfekujący dostępny w każdej sali zajęciowej)
    E) uczniowie korzystają możliwie często z boiska szkolnego (pobyt na świeżym powietrzu w czasie przerw)
    F) sale zajęciowe są wietrzone min.raz na godzinę
    G) każdy z uczniów korzysta z indywidualnej szafki do przechowywania
    H) nie funkcjonują w tym okresie źródełka i fontanny wody pitnej
    I) uczniowie i nauczyciele nie mają obowiązku używania maseczki/przyłbicy ani rękawiczek. Mogą jednak z nich korzystać.

Ważna jest również higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń oraz powierzchni w szkole. Tutaj warto zaznaczyć, że:

  1. Z sal usunięte są przedmioty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
  2. Wszystkie używane w trakcie dnia przedmioty z sali zajęciowej są czyszczone lub dezynfekowane przez prowadzącego zajęcia po ich zakończeniu (dotyczy również sprzętu sportowego)
  3. Pracownicy obsługi sprzątającej w ramach codziennych prac porządkowych dokonują dezynfekcji pomieszczeń sanitarnohigienicznych, poręczy, klamek, powierzchni płaskich, klawiatur i włączników. Proces dezynfekcji przebiega zgodnie z zaleceniami producenta środka dezynfekującego. Fakt dezynfekcji potwierdzany jest każdorazowo zapisem na Karcie Monitoringu Dezynfekcji dostępnej każdorazowo w pomieszczeniach na każdym z poziomów szkoły.
  4. Obiady dostarczane są przez firmę cateringową (w pojemnikach jednorazowych wraz ze sztućcami lub w pojemnikach zbiorczych). W przypadku pojemników zbiorczych talerze i sztućce będące wyposażeniem szkoły są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w
    temperaturze min.60 st.Celsiusza lub wyparzane.
  5. Obiady spożywane są w grupach klasowych, w miejscu do tego przeznaczonym (kuchnia). Każda grupa po zakończeniu posiłku ma obowiązek zdezynfekowania blatów stołów w kuchni.
  6. Pozostałe posiłki (śniadania, przekąski) mogą być spożywane poza kuchnią z zachowaniem zasad higieny w czasie epidemii.

Co w momencie podejrzenia koronawirusa?

  1. Do szkoły mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, w przypadku których nikt z domowników nie przebywa na kwarantannie lub w izolacji.
  2. W przypadku pracowników z grupy podwyższonego ryzyka praca organizowana jest przez dyrekcję – w miarę możliwości – tak, aby ograniczyć ryzyko ewentualnego zakażenia (np nieangażowanie w dyżury podczas przerw).
  3. Miejscem przeznaczonym na odizolowanie osoby z niepokojącymi objawami sugerującymi infekcję dróg oddechowych jest weranda (piętro I), w której znajdują się termometr bezdotykowy, środki ochrony i płyn dezynfekujący.
  4. Każdy z nauczycieli ma dostęp do listy telefonów kontaktowych zapewniającej skuteczną, szybką komunikację z opiekunami każdego z uczniów.
  5. W przypadku wystąpienia na terenie szkoły niepokojących objawów u ucznia (w tym w szczególności gorączki, kaszlu) należy:
    A) odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu (zapewniając min. 2m odległości od innych osób)
    B) niezwłocznie powiadomić opiekunów o konieczności odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu)
    C) niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły o zaistniałym przypadku
  6. W przypadku wystąpienia na terenie szkoły niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych u pracownika szkoły powinien on skontaktować się telefonicznie w celu teleporady z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i powiadomić o zaistniałym przypadku dyrektora szkoły.
  7. Od momentu powiadomienia o zaistniałym przypadku dalszy tok postępowania koordynowany jest każdorazowo przez dyrektora szkoły ze szczególnym uwzględnieniem następujących czynności:
    A) Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować.
    B) Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w miejscach, gdzie przebywała osoba podejrzana o zakażenie .
    C) Należy stosować się do zaleceń GIS dostępnych na stronie htps://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz htps://gis/gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym
  8. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (jak również w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości) na terenie szkoły należy każdorazowo stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.